Likya Yolu Kirme Kozağacı Yürüyüşlü Outdoor Günlük Tekne Turu

Tüm Fotograflar ve Videolar için Tıklayın.

Likya Yolu Kirme Kozağacı Yürüyüşlü Outdoor Günlük Tekne Turu

, Fethiye Çıkışlı
 • Ana Kategori :
  Likya Günlük Turu
 • Alt Kategori :
  adrenalin, bütün-gün-outdoor, eğlence, feribot.bileti-rodos-kos-simi-sakız-midilli-meis, fethiyeatv, fethiye-atv, fethiye-atv-turu, fethiye-caretta-turu, fethiyedalış, fethiye-dalış-turu, fethiye-feribot, fethiye-feribot-bileti, fethiye-gezi-turu, fethiye-günlük-tur, fethiye-günlükturu, fethiye-jeepsafari, fethiye-jeep-turu, fethiyekekova.turu, fethiyemavitur, fethiye-mavi-tur, fethiye-paragliding, fethiye-safari-turu, fethiye-saklıkent-turu, fethiyescubadiving, fethiye-tekne-turu, fethiye-turu, fethiye-tüplü-dalış-turu, fethiye-yamaç-paraşütü, fethiye-yat-limanı, gemile-adası, gemiler-koyu, göcek-turu, günbatımı, günlük-tur, hafta-sonu-turu, karacaören-adası, karadan-likya-yolu, karadan-ve-denizden-likya-yolu-turu, kelebekler-vadisi, kültür-turu, levissi-likya-kampı, likya.yolu-kayamezarı-turu, likya-günlük-tur, likya-kampı-3-gece-4-gündüz-adrenalin-turu, likya-kampı-çadırlı, likya-karadere-pydnai-kampı, likya-karadere-pydnai-kampı-1-gece-2-gündüz-turu, likya-mavitur, likya-mavi-tur, likyascuba-turu, likya-turu, likyayolu, likya-yolu, likya-yolu-dodurga-sidyma-kampı, likya-yolu-dodurga-sidyma-kampı-1-gece-2-günd-turu, likyayolu-günlük-tur, likyayolu-makri-kayaköy-gemiler-adası-tekneturu, likya-yolu-mavi-tur, likya-yolu-turu, macera, outdoor, st-nicholas-adası, trekking
 • Süre :
  Günübirlik
 • Kapasite :
  55 kişi

Anıtsal Amyntas Anıt Mezarı Kaya Mezarları, Likya Cumhurbaşkanı anıtı, Telmessos Antik Tiyatrosu, Fethi Bey Anıtı, Telmessos Kalesi, Kaya Köyü/Karmilasos/Levissi, Taksiarkhis Kilisesi, Hacı Teodora Çeşmesi , Gemile Adası, Likya vatandaşı Noel Baba(Aziz Nikolaus), Likya Vatandaşlık Belgesi,

0 dan başlayan fiyatlarla

Tur Seçenekleri

Likya Yolu Kirme Kozağacı Yürüyüşlü Outdoor Günlük Tekne Turu Kalkış: Fethiye Tur Tarihi : Süre : Günübirlik
Talep Gönder

Fiyata Dahil Olanlar

 • Otelden alınıp, yine otele bırakma servisi,
 • Tura katılanlara ; yanlarında bulunması için sırt çantası ve kumanya (broşür, su, kek, meyve suyu vb) verilmesi,
 • Gezi boyunca , kokartlı rehber eşliğinde turun devamı,
 • Kale’de çay-su-kola servisi,
 • Teknede mürettebat servisi.
 • Transit log ve çıkış işlemleri.
 • Liman masrafları ve vergileri.
 • Palamar ücretleri.
 • Yattaki ekipmanları  ücretsiz kullanımı.
 • Kullanma suyu.
 • Yat sigortası ( Kişisel seyahat sigortanızı yaptırmanızı tavsiye ederiz. )
 • Likya Vatandaşlık Beratı,
 • İçinde küçük broşür olan , tur esnasında kullanılacak küçük sırt çantası,

Fiyata Dahil Olmayanlar

 • Alkollü tüm içecekler
 • Geç kalan bir yolcunun yata ulaşabileceği noktaya kadar olan transfer ve masrafları yolcunun sorumluluğundadır.
 • Hava koşullarına bağlı olarak, REHBER ve KAPTAN konukların emniyeti ve rahatı için tur programında değişiklikler yapılanabilinir.

Turumuz ;  saat= 08:30' de başlayıp, 17:30 ile 18:00'de biter. Tarafımızdan size verilecek, içinde kumanya olan sırt çantası ile üç saat süren yürüyüş ve sonrasın Likya'nın harika koyu Gemile'nin turkuaz sularında, denizin keyfini doya doya yaşayacaksınız. Bu güzel günde heyecanı bol bir aktivite sizi bekler. Fethiye'den katılacak konuklar konaklama yerlerinden saat 08:00'da alınırlar. Rehber, hava, yol, sosyal, doğal, teknik vb. zorunlu nedenlerle programda değişiklik yapabilir.

Tura gelirken rahat etmeniz için rahat bir kıyafetle geliniz. Boynunuzu saran bir fular boyun, saç ve yüzünüzü tozdan koruyacaktır. Elbette ayağınızda yürüyüş ayakkabısı olmalı. Ayrıca küçük sırt çantanızda;  sandalet, mayonuz, güneş kreminiz, havlunuz, üzerinizde şort , t-shirt ile küçük bir su şişesi olması tercih edilir. Ayrıca ektra içecekler için de  nakit para. 

Tur Programı

Turun 1. Bölüm Programı :

Bu tur , bölgeye gelmiş olan konuklarımıza ; Likya Kültürü ve Fethiye Bölgesi’nde günümüze ulaşmış antik izleri tanıtmak , önemini vurgulamak ve tekne turu ile günümüzü tamamlamayı düşünmektedir. Turun ilk saatlerinde araçlarımızla Adalet Sarayı önünde , Fethiye ve Likya üzerine açıklama yapılıp turla ilgili bilgi verilmesi hedeflenmektedir. Ardından ;

 • Anıtsal Amyntas Anıt Mezarı  Kaya Mezarları,
 • Yol üzerinde göze çarpan kent için bilgi verilmesi,
 • Kaymakamlık Yanında yer alan anıtın tanıtılması,
 • Antik Tiyatronun Tanıtılması,
 • Fethi Bey ile Fethiye adının nereden geldiği üzerine ilgili bilginin paylaşılması,
 • Kale’ye çıkılması, genel manzara eşliğinde çay-kahva molasının (içecekler acentadan)verilmesi, dinlenilmesi,
 • Buradan Kaya Köyü’ne gidilip genel olarak bilgi eşliğinde gezilmesi,
 • Saat 12:30-13:00 arası Gemile Koyu’nda tekneye binilecektir.
 • Teknede öğle yemeği ardından denize girme ve Gemile Adası’ndaki yapılar, ticaret ve eğitim sistemi anlatılacaktır. Bu arada en ünlü Likya vatandaşlarından biri  olan Noel Baba ‘nın (Aziz Nikolaus) un bu adada eğitim aldığını söyleyip turu akşam üstü tamamlayacağız.
 • Tur servis araçlarına binerken katılan konuklara, anı olarak  “Likya Vatandaşlık Belgesi” verilecektir.

Kale'de Mola: Konukların turun ilk bölümünü tamamlandığı Kale’de , hem Fethiye manzarası panoramik olarak izlenecek, hemde yarım saatlik bir mola yapılacaktır.

Turun 2. Bölüm ve Tekne Turu Programı :

 • Buradan Kaya Köyü’ne gidilip genel olarak bilgi eşliğinde gezilmesi,
 • Saat 12:30-13:00 arası Gemile Koyu’nda tekneye binilecektir.
 • Teknede öğle yemeği ardından denize girme ve Gemile Adası’ndaki yapılar, ticaret ve eğitim sistemi anlatılacaktır. Bu arada en ünlü Likya vatandaşlarından biri  olan Noel Baba ‘nın (Aziz Nikolaus) un bu adada eğitim aldığını söyleyip turu akşam üstü tamamlayacağız.
 • Tur servis araçlarına binerken katılan konuklara, anı olarak  “Likya Vatandaşlık Belgesi” verilecektir.

Bölgede bulunan tarihi yerlerle ilgili bilgiler;

Amintas Kaya Mezarı: Şehir merkezinde Likya döneminden (MÖ 4yy) kalma, kayalara oyulmuş kaya mezarıdır. Yüze yakın düzgün basamakla Amintas’a çıkılır. Buradan Fethiye ve deniz manzarası harikadır. Statüsü yüksek kişiler için yapılmış, oyulmaya ve işlenmeye uygun kayalarda oluşturulmuş mezarlar. Şehir içinde Likya döneminden kalma M.Ö. 4.yy. eserleri dikkati çeker. Bunlar, şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş mezarlardır. Çok sayıda düzgün basamaklarla mezarların en güzel ve en görkemlisi olan Amintas'a ulaşılır. Bu mezar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülür ve yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artar. Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö. 4. yy. alfabesi ile ''herpamiasoğlu amintas'' yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak bilinmemektedir. İlçede görülmeye değer pek çok lahit mezar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Likya Cumhurbaşkanı olan bir kişiye ait olanıdır. İki katlı ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunmaktadır. Kapağın her iki yanı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş olup, bunların kişinin yaşamı ile ilgili olduğu sanılmaktadır.

Telmessos Kalesi: Şehrin güneyinde yükselen kalenin, Aziz John'un şövalyelerine ait olduğu sanılmaktadır. Duvarlara oyulmuş birkaç yazı, tarihi belirsiz bir sarnıç dışında, tepenin doğu yüzünde küçük ve basit iki kaya mezarı bulunmaktadır. Şehrin ilk kurulduğu yer olan kale, bir surla çevrili. Bugün bu surların altında Roma, üzerinde de orta çağda yapılan surlar görülüyor. Şövalyeleri bu kaleyi kullanarak bölgeye hakim olmaya çalışmışlar ve limandaki şövalye adasını kullanarak, şehri denetim altında tutmuşlar. Duvarlara oyulmuş birkaç yazı ve tarihi belirsiz bir sarnıç dışında, tepenin doğu yüzünde küçük ve basit iki kaya mezarı bulunuyor. Modern kentin, devşirme malzeme kullanılarak, orta çağda inşa edilmiş büyük bir kale kalıntısı bulunmaktadır. Büyük bir bölümü ana kaya üzerine kurulu kalede iskan izlerine pek rastlanmamaktadır. Daha çok savunma amaçlı yapılmış ve kullanılmıştır.

Telmessos Antik Tiyatro: Günümüze ulaşan kalıntılardan, helenistik ve roma dönemlerinde kentin zengin ve yüksek bir kültüre sahip olduğu ve Tanrı Apollon'a adanmış ünlü bir kehanet merkezi olduğu anlaşılıyor. Antik dönemden itibaren, karşılaşılan pek çok deprem ve yeni yerleşim anlayışı, antik dönem yapılarının zaman içerisinde kaybolmasına neden olmuş. Ancak son yıllarda müzenin yaptığı kazılarda ortaya çıkarılan tiyatro kalıntısı, kentin Antik dönemdeki yerleşimi ve teşkilatı hakkında bazı bilgiler içeriyor. Yıllardır restore edilmesine dönük yoğun beklentilerin olduğu bilinen Fethiye Telmessos Antik Tiyatronun, Restorasyon yapımı için, Fethiye Belediyesi ve Müze Müdürlüğünce yürütülen bu proje kapsamında, antik tiyatronun çevresinde hizmet verecek, modern açık hava müzesi için çalışmalar sürdürülüyor. Projenin tamamlanmasından sonra, yeniden biçimlenecek olan kent merkezinin, doğal ve kültürel çevrenin korunarak yaşatıldığı örnek bir alana dönüşmesi amaçlanıyor. Kentin içinde Likya tipi birçok lahit mezar örneğine rastlamak mümkün. Bazılarının üzerinde Likya dilinde yazılmış kitabeler mevcut.

Kaya Köy / Karmilasos / Levissi: Fethiye’nin 8 km. güneyinde bulunan ve Antik Dönemde Karmylassos olarak bilinen Kayaköyü’nün geçmişi filolojik verilere göre M.Ö.3. binlere kadar gitmektedir. Kentte yamaca dayalı olarak izlediğimiz yapı gruplarının tamamı 1000’li yılların başında Konya Sille’den gelen ortodosk hristıyan topluluk tarafından yapılmıştır. Lozan Anlaşması (1923) ile ’da yapılan anlaşmayla boşaltılan kentteki yapıların ahşap olan kapı pencere ve üst örtü sistemlerinin doğal etkenler ile tahrip olmasıyla kent hayalet bir şehir görünümü almıştır.

Terk edilen kentte kullanıldığı dönemde her biri 50 m2 den büyük olmayan manzara ve ışık açısından birbirinin önünü kapatmayan evlerden oluşmuştur. Genellikle alt katları kiler hüviyetinde ikişer katlı, girişte çatıdaki yağmur sularının toplandığı evlerdir. Zemin altı sarnıçlarının olduğu bölgede 350-400 konut bulunmaktadır. Konutların yanı sıra evlerin arasına serpiştirilen çok sayıda şapel, 2 büyük kilise, 1 okul binası ile 1 gümrük binası yer almaktadır.

Yerleşimde ziyaretçiye görsellik sunan yapıların başında kiliseler gelmektedir. Orijinal ismi Taksiyarhis olan Yukarı Kilise, yerleşimin ortasına yakın hakim bir tepenin üzerinde kurulmuştur. Yüksek duvarlarla çevrili atrium, siyah – beyaz çakıl taşlarının oluşturduğu geometrik desenli mozaik döşeme ile kaplıdır. Genel olarak kırma ve kenarları düzlenmiş taşlarla kireçli harç kullanılarak inşa edilen kilise, dışta kalın pembe bir sıva ile kaplıdır. Kapı ve pencere çerçeveleri mermerle kaplanmıştır. Üç kemerli narteksin bir bölümünün altında içi molozla dolmuş sarnıç bulunmaktadır. Tek nefli yapıya giriş, güney yönde batıya kaymış ve narteksten açılan kapılarla sağlanır.

Yerleşimin batı sınırında bulunan orijinal adı Panayia Pirgiotissa (Meryem Ana Kilisesi) olan Aşağı Kilise, günümüze daha iyi korunarak ulaşmıştır. Korunmasında en önemli etken, yapının 1960’lı yıllara kadar camii olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Çevresi yüksek duvarlarla çevrili kilisenin bahçesine doğu yöndeki kapıdan girilir. Bahçenin güney - doğu köşesinde çan kulesi, kuzey-doğuda küçük bir mezarlık bulunmaktadır. Atrium tıpkı Yukarı Kilisede olduğu gibi çakıl taşlarından oluşturulmuş mozaiklerle kaplıdır. Günümüze maalesef tamamı ulaşmamıştır. Bahçe duvarına güney yönden bitişik üç basamaklı oturma sırası, dini törenlerde ziyaretçilerin oturması için yapılmıştır.             

Kiliselerin dışında iki ayrı okul binası yerleşimin ortak yapılarından diğer grubu oluşturmaktadır. Kızlar ve erkeklerin ayrı eğitim aldığı Levissi’de Kızlar Okulu Hacı Teodora Çeşmesi’nin hemen üzerindeki yükseltidedir. Erkekler Okulu ise Yukarı Kilise’nin kuzey-batısındaki tepenin zirvesinde yer almaktadır.

Gemile Adası: Gemile koyu ve plajının hemen karşısındadır. Gemile Adası’nın eski adı Aya Nicola’ydı. Bizans ve erken hristiyanlık dönemine tarihlenen kiliselerin kalıntıları bulunmaktadır. Büyük kilisenin freskleri iyi durumdadır. Deniz kıyısında sarnıç kalıntıları da bulunmaktadır. En ilginç kalıntı ise iki kiliseyi birbirine bağlıyan tüneldir. 500 metrelik tünelin bazı kısımları yıkık durumda. Tünel içindeki merdivenlerin aralarında 17 durak var. Bunlar İsa’nın çarmıha gerilmeye götürülürken 17 defa dinlenmesini temsil etmektedir.

Karşıdaki Gemile koyu ve plajı, korunaklı oluşu, çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili güzel kumsalıyla sadece gezi teknelerinin değil karayoluyla Fethiye-Hisarönü-Kayaköy üzerinden gelen piknikçilerin de akınına uğruyor yaz aylarında. Koyun Kayaköy’e uzaklığı 6 km. Kayaköy’den buraya sıkı bir yürüyüşle de ulaşılabiliyor. Bir trekking parkurunun durak noktalarından aynı zamanda.

Gemile’nin çevresinde başka gezi noktaları da var. Beştaşlar, içinde tatlı su kaynağı bulunan Soğuksu Kaynakları, Kısık Koyu ve mağarası ile Kısık Koyu’nun batısındaki Afkule çevre gezisinin durak noktaları olacak. Hepsini aynı gün içine sığdıramayabilirsiniz. Fethiye’ye günler, haftalar yetmez diye boşuna söylemiyoruz.

Keyifli bir gün geçirmeye hazır olun . Gemile boat turunun en güzel tarafı bütün gün sadece güneşlenip ve denizin serin sularından yüzmekten başka bir şey yapmak zorunda olmamanızdır.Teknemizin durakları St Nicholas Adası (Yürüyerek adanın eski kalıntıları arasında gezebilirsiniz) , Soğuk Su Kaynakları, Deve Plajı gibi koylar bulunmakta dır. Deve Plajı’nda sahilinde yürüyerek kışın dalgaların kıyıya attığı deniz kabuklarını bulabilirsiniz. 

Ulaşım

Fethiye içinde bulunan KONAKLAMA YERİNİZDEN ÜCRETSİZ OLARAK ALIP, TUR BİTİMİNDE SİZİ AYNI YERE BIRAKIYORUZ. 

Servis alınan noktalar ;

 • Çalış,
 • Fethiye Merkez,
 • Karagözler, Ovacık,
 • Hisarönü,
 • Ölüdeniz Bölgeleri ile
 • Fethiye Otogar içinde yer alan Mymavitur Merkez Ofisi'ninönünde yapılmaktadır. Herhangi bir sorunuz için , Mymavitur Merkez Ofisi'ni 0252 612 00 39 ' u arayabilirsiniz.

İletişim

© 2019